Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Wspomnienia niebieskiego mundurka - streszczenie

Niestety, wziął ze sobą dowód winy chłopców – kieliszek. Zapisał także w księdze, że dzieci zachowywały się źle.

Z rzeką, która przepływała przez Pułtusk, Narwią, także wiąże się liczne historie. Dzieci lubiły tam pływać na rozmaite, wymyślone przez siebie sposoby. Najlepszy był Kucharzewski, ale na przykład Piotruś nie umiał pływać w ogóle. Jego przyjaciel, Kozioł, postanowił tę lukę naprawić i omal obaj nie utonęli. Na szczęście mistrz pływacki był w pobliżu i uratował chłopcom życie. Zrobił to odruchowo i nie chciał słyszeć pochwał pod swoim adresem.

Nad rzeką zdarzyła się też tragedia. Było to zimą i dwóch braci wpadło pod lód. Uratowano tylko jednego, drugi – jak się później okazało – wiedział o śmierci brata, choć podczas rekonwalescencji chciano mu tego oszczędzić.

Warty odnotowania jest pomysł chłopców na zbyt trudne i nudne lekcje. Postanowili oni posłużyć się chrabąszczami i wypuszczali je po kolei na każdych zajęciach, podczas których jakiś uczeń nie mógł sobie poradzić z odpowiedzią.

Nowym nauczycielem języka polskiego został profesor Chabrowski. Spełnił oczekiwanie chłopców, jeśli chodzi o lektury, nie musieli już czytać oświeceniowych twórców, skupili się na romantykach, zwłaszcza na Mickiewiczu. Wykorzystywali każdą chwile, aby go czytać. Wreszcze przed uczniami otworzył się horyzont polskiej literatury.

Dembowski okazał się najlepszym przyjacielem Sprężyckiego. Kiedy Witkowi groziła utrata stopy, ponieważ po zwichnięciu rana nie chciała się zagoić, kolega robił wszystko, aby mu pomóc. Czytał książki, często odwiedzał, rozmawiał. Chłopcy mieli przecież swoje sekrety. Z czasem okazało się, że Witek był źle leczony, a nowy doktor przywrócił mu chęć do życia i zdrowie. Zasada była prosta – postępować inaczej niż do tej pory. Otwierać okna, smacznie się odżywiać,